Categories
news

2022 EB-5 Reformu Dürüstlük Yasası, EB-5 manzarasını nasıl değiştirir?

Potansiyel bir yatırımcı olarak, DEA veya 2022 tarihli Reform ve Dürüstlük Yasası (“Yasa”) hakkında ortalıkta dolaşan bazı şeyler duymuş olabilirsiniz. Mevcut durumda, EB-5 programı kendisini belirli kötü niyetli kişiler tarafından suistimal ve dolandırıcılığa açık bırakmıştır. Fonların zimmete geçirilmesi yoluyla çok sayıda yüksek profilli dolandırıcılık olayı nedeniyle, ABD Kongre Üyesi Greg Stanton, senatörler Chuck Grassley ve Patrick Leahy ile birlikte, bu kötü aktörlerin kökünü kazımak için iki partili bir yasa tasarısı hazırladı.

Mart 2023 itibarıyla yürürlüğe giren Kanun, Bölge Merkezlerindeki kötü aktörlere karşı bir savunma görevi görüyor ve yatırım fonlarını daha etkin alanlara yeniden tahsis etmeye çalışıyor. Bunu yaptığı yollar şu şekildedir:

– TEA (Hedeflenen İstihdam Alanları) için minimum yatırımı 800.000 ABD Doları olarak değiştirmek

– Potansiyel dolandırıcılık veya fonların kötüye kullanılmasına ilişkin soruşturmalar için ödeme yapmak üzere bir Dürüstlük Fonu oluşturmak. Bölge Merkezleri bu fona yıllık bir ücret ödeyeceklerdir.

– Bölgesel merkezleri düşük gelirli ve düşük istihdam alanlarına ve daha zengin bölgelerden uzaklaştırarak, yatırımları bayındırlık işleri ve istihdam yaratmanın yanı sıra altyapı projelerine odaklanmak. Bu kırsal bölge merkezlerine yapılan yatırımlar öncelikli işleme tabi tutulacaktır.

– Her mali yılda vizelerin %20’sini kırsal alanlara, %10’u işsizliğin yüksek olduğu bölgelere ve %2’si altyapı projelerine ayırmak.

Yukarıda belirtilen “kenara alınmış” vizeler, özellikle Hindistan, Çin ve Vietnam gibi geri kalmış ülkeler için ilgi çekicidir ve onlara ek vizeler sağlamaktadır. Vize sınırına ulaşmamış diğer ülkeler bu durumdan etkilenmeyecektir çünkü şu anda I-526 (EB-5 başvurusu) onayı ile vize alabilmektedir.

Lütfen Dikkat!

Sitemizin bu içeriği sadece eğitim amaçlı olup, hukuki tavsiye veya avukat-müvekkil ilişkisi oluşturma niteliği taşımaz.

Davanıza ilgili bir soru için lütfen EB-5 konusunda deneyimli bir göçmenlik avukatına danışın.

Resmi bir görüşmeden sonra (yani, imzalı sözleşme).