Categories
news

Amerika Birleşik Devletleri için Göçmen Olmayan ve Göçmen Çalışma Vizeleri: Farkları Bilin!

Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmeyi düşünüyorsanız, var olan çok sayıda farklı vize türü size oldukça karmaşık gelebilir. L-1, E-2, F-4 — gibi vize türlerinden çokça vardır ve vizeler arasındaki farklılıklar ilk başta çok belirgin olmayabilir.

Bunun mükemmel bir örneği H1-B vizesi ve EB-3 vizesidir. Görünüşte ikisi de çalışma vizesidir – yani istihdam amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş iznine sahip olunan vizeler- ama ikisi arasında çok önemli bir fark vardır. H-1B vizesi, göçmen olmayan vize olarak bilinir, bu da sizin Amerika Birleşik Devletleri’nde geçici olarak bulunmanızın beklendiği anlamına gelir. EB-3 ise bir göçmen vizesidir ve sahibine Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı oturma izni sağlar.

Herhangi bir vize türünü düşünürken, göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey, vizenin Göçmen mi yoksa Göçmen Olmayan vize mi olduğudur. Birincisi onaylandıktan sonra, ABD vatandaşlığına giden yolu olan bir ABD yeşil kartına yol açarken, ikincisi, süresinin sona ermesinden sonra (I-94’ünüz tarafından belirlendiği şekilde) ülkenize dönmenizin beklendiği geçici bir vizedir. Göçmen olmayan bir vizeniz varsa ve uzatmak veya başka bir kategoriye geçmek istiyorsanız, uzman bir göçmenlik avukatı ile dikkatli bir analiz yapılması gerekmektedir.

Lütfen Dikkat!

Sitemizin bu içeriği sadece eğitim amaçlı olup, hukuki tavsiye veya avukat-müvekkil ilişkisi oluşturma niteliği taşımaz.

Resmi bir görüşmeden sonra (yani, imzalı sözleşme).