Categories
news

EB-5 Yatırımcıları için Heyecan Verici Güncellemeler!

11 Ekim 2023’te USCIS, 2022 EB-5 Reform ve Dürüstlük Yasası (RIA) tarafından uygulamaya konulan EB-5 programındaki değişikliklere ilişkin yeni kılavuz yayınladı.
İlk olarak, 15 Mart 2022 veya sonrasında I-526 veya I-526E Formunu dolduran EB-5 yatırımcıları için yatırım zaman çerçevesine açıklık getiriyor. DEA artık yatırımcıların şartlı ikamet süreleri boyunca yatırımlarını sürdürmelerini gerektirmiyor; bunun yerine gerekli 2 yıllık süre, iş yaratma kriterlerinin karşılanması koşuluyla, yatırımcının Yeni Ticari İşletmeye (yani EB-5 Projesi) fiili yatırım yaptığı tarihte başlıyor. Bazı Bölge Merkezleri yeni yoruma uyum sağlamak için iş modellerini ve Abonelik Sözleşmelerini değiştirmeye başlayarak yatırımcıların fonlarını tutma sürelerini kısalttı. Ancak çoğu Bölgesel Merkezler sözleşmeye bağlı olarak bir yatırımcıyı fonlarını ortalama 5 yıl boyunca yatırımda tutma yükümlülüğü altına sokmakta.
En önemli etki, bu değişiklikten önce kendilerine henüz göçmen vizesi verilmediği için söz konusu 5 yıl dolduktan sonra fonlarını başka bir projeye yeniden dağıtmak zorunda kalacak olan Çin ve Hindistan’dan (gerilemiş ülkeler) gelen yatırımcılar tarafından gerçekleştirildi ( kota kısıtlamaları nedeniyle). Bu, fonlarını birkaç yıl boyunca bağladı. Artık Abonelik Sözleşmeleri sona erdiğinde projelerinden paralarını yasal olarak geri alabilecekler ve diğer tüm gerekli koşulların (iş yaratma gibi) karşılanması koşuluyla potansiyel olarak başarılı bir sonuca sahip olabilecekler.
İkinci olarak, kılavuz, sonlandırılan bölgesel merkezlerle ilişkili yatırımcılara yönelik muamelenin ana hatlarını çiziyor.
DEA’dan önce, bölgesel merkezlerin kapatılması, yatırımcıların uygunluğunu etkileyen önemli değişiklikler olarak kabul ediliyordu. Ancak DEA, sonlandırılan bölgesel merkezlerle bağlantılı iyi niyetli yatırımcıların uygunluğu sürdürmelerine olanak tanıyan değişiklikler getirdi. USCIS, bu kuralın prosedürel uygulamasına ilişkin ayrıntılı bir kılavuz yayınlayarak, DEA öncesi yatırımcılara, bölgesel merkez fesih bildirimine, ajans Form I-526 dilekçelerini karara bağlayana kadar yanıt vermeleri için uzatılmış bir süre tanıdı.
Fesih bildirimlerine yanıt vermek için 180 günlük bir uzatma da dahil olmak üzere usul esnekliğinden yararlanılabilir. İdari uyumsuzluk nedeniyle bölgesel merkezin feshedilmesi durumunda USCIS, yatırım ve istihdam yaratma gereklilikleri karşılandığı sürece bunun DEA öncesi yatırımcının temel uygunluğunu olumsuz etkilemeyeceğini değerlendirecektir. Bu değişiklikler, ister DEA’nın uygulanmasından önce ister sonra yatırım yapmış olsunlar, EB-5 yatırımcıları için iyi haberler getiriyor.

Web Sitesi Sorumluluk Reddi

Bu web sitesinde sunulan bilgiler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki tavsiye olarak kabul edilmemelidir ve bu web sitesini görüntülemek veya bu site aracılığıyla Lawmaks ile iletişime geçmek bir avukat-müvekkil ilişkisi kurmaz.

Doğru ve güncel bilgileri korumaya çalışsak da içeriğin eksiksizliği, doğruluğu, güvenilirliği veya uygunluğu konusunda hiçbir beyanda bulunmuyor veya garanti vermiyoruz. Bu web sitesinde bulunan bilgilere güvenmeniz sizin sorumluluğunuzdadır.

Lawmaks, bu sitenin içeriğine dayanarak yapılan veya yapılmayan her türlü eyleme ilişkin yasaların izin verdiği ölçüde hiçbir sorumluluk kabul etmez. Hiçbir durumda [Hukuk Büronuzun Adı] bu web sitesinin kullanımından kaynaklanan dolaylı veya sonuç olarak ortaya çıkan kayıp veya hasarlar da dahil olmak üzere herhangi bir kayıp veya hasardan sorumlu olmayacaktır.

Bu web sitesi kontrolümüz altında olmayan diğer web sitelerine bağlantılar içerebilir. Harici sitelerin içeriğini onaylamıyoruz ve bunların sorumluluğunu kabul etmiyoruz. Kişiselleştirilmiş hukuki tavsiye için bir avukata danışınız.