2023 İstihdama Dayalı Vizeler

İstihdama dayalı vize genellikle göçmen olmayan statüsüyle geçici olarak sabit bir süre için Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek isteyen herhangi bir yabancı vatandaş içindir.

Yabancı uyruklu kişinin kendileri için çalışmasını isteyen işverenin, yabancı uyruklu çalışan adına Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerine (USCIS) dilekçe vermesi gerekir. ABD şirketleri, vize başvurusunda bulunan kişinin eğitimi ve geçmişi ile mümkün olan en iyi eşleşmeyi sağlamak için yabancı bir çalışanı işe almayı düşünürken aşağıdaki vize kategorilerini göz önünde bulundurabilir:

Geçici İşçi Vizeleri H Kategorisi

H-1B Vizesi

Bu çalışma vizesi kategorisi, bir ABD Lisans derecesi veya özel bir alanda eşdeğerinin gerekli olduğu “Özel Meslek” kategorisidir. Örnekler arasında öğretmenler, mühendisler ve eczacılar dahil bilim adamları yer alır.

Her yıl yalnızca 65.000 H-1B vizesinin mevcut olduğunu ve her yıl binlerce nitelikli başvuru sahibinin, yalnızca mevcut vize sayısındaki sınırlama nedeniyle reddedildiğini belirtmek önemlidir.

H-4 Vize kategorisi kapsamındaki bu vize sahiplerine 21 yaşından küçük eşler ve bekar çocuklar eşlik edebilir ancak istihdam kabul edemezler.

H-1B1 Vizesi

Bu kategori, 2003 yılında Şili ve Singapur ile imzalanan ve bu ülkelerin vatandaşlarına her mali yılda 6.800 adet vize sağlayan Serbest Ticaret Anlaşmalarının bir parçası olarak oluşturulmuştur. Bu, Şili ve Singapur vatandaşları için H-1B’ye mükemmel bir alternatiftir.

H-2A Vizesi

Bu vize kategorisi, tarım işverenlerinin, tarım alanında geçici bir süre veya doğası gereği mevsimlik olarak faaliyet gösteren yabancı işçileri ABD’ye getirmesine izin verir.

Bu vizeyle ilgili olarak işveren için birkaç göçmenlik şartı vardır ve dikkatli bir değerlendirme yapılması garanti edilir.

H-2B Vizesi

Bu vize kategorisi, ABD’li işverenlerin Tarım Dışı hizmetler için geçici, mevsimlik veya aralıklı olarak yabancı işçileri işe almasına izin verir.

H-3 Vizesi

Bu vize, bireyin eğitiminin kendi ülkesindeki kariyerini ilerletmeyi amaçladığı “iş başında” eğitime yöneliktir. ABD Göçmenliği bu vize için çok katı niteliklere sahiptir ve eğitim programı yabancı işçinin (Stajyer) anavatanında mevcut olmamalıdır.

Başarılı bir vize şansını en üst düzeye çıkarmak için ABD Şirketi ve Stajyerin nitelikleri çok dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir.

_________________H-1BH-1B1H-2AH-2BH-3
KİMLER BAŞVURABİLİR?Özel Meslekteki KişiSerbest Ticaret Anlaşması (FTA) Uzmanı
– Şili, Singapur
Geçici Tarım İşçisiGeçici Tarım Dışı İşçiStajyer veya Özel Eğitim Ziyaretçisi
İŞVEREN BELGESİEvet, (LCA) Evet ,(LCA) Evet Evet N/A
KALMA SÜRESİ3 – 6 Yıl1 Yıl1 – 3 Yıl1 – 3 Yıl18 Ay – 2Yıl
YEŞİL KARTA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR Mİ? Evet Hayır Evet, Şartlar ve Koşullar UygulaEvet, Şartlar ve Koşullar Uygula Hayır
HER MALİ YILDA VİZE VERİLEN65,0006,800 Hayır Cap66,00050
SSN Evet Hayır Evet Evet Hayır
YARARLANICIEş ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocuklarEş ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocuklarEş ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocuklarEş ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocuklarEş ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocuklar
YARARLANICI VİZE KATEGORİSİH-4H-4H-4H-4H-4
FAYDALANICI İSTİHDAMŞartlıHayır Hayır Hayır Hayır
YARARLANICI ÇALIŞMA Evet Evet Evet Evet Evet

Geçici Çalışan Vizeleri Diğer

O Vizesi

Bu vize, bilim, sanat, eğitim, işletme veya atletizm alanında olağanüstü yetenek veya başarıya sahip kişiler için kullanılır.

Ayrıca sinema ve televizyon alanında nitelikli başarıları olan kişiler de bu kategoriye dahildir.  O Vizesinde yıllık vize limiti yoktur ve bazı O-1 Vizesi sahipleri, Çalışma Sertifikasına ihtiyaç duymadan bir ABD Yeşil Kartı alabilirler.

O Vizesi sahiplerinin eşleri ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocukları O-3 Vizesi almaya hak kazanabilir ancak O-3 tanımı altında istihdam edilemezler. O Vizesi karmaşık ama çok kullanışlı bir vizedir ve bazen 6 yıllık süre sınırını tüketen veya H-1B yıllık sınırına ulaşılan H-1B Vizesi sahipleri için kullanılabilir.

P-1 Vizesi

Bu vize kategorisi bir atletik takımın veya eğlence grubunun üyesi olan bireyler içindir. Bu vizeye hak kazanabilmek için üye ve/veya grubun performansları nedeniyle uluslararası alanda tanınmaları gerekir.

P-2 Vizesi

Bu vize Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir kuruluş ile yabancı bir ülkedeki bir kuruluş arasında karşılıklı bir değişim programı kapsamında performans sergilemek üzere sanatçı veya şovmen olan kişiler için kullanılmaktadır.

P-3 Vizesi

Bu vize, kültür veya geleneksel etnik, halk, müzikal, tiyatro veya sanatsal performans/sunuma dayalı bir program kapsamında performans sergileyebilen, öğretebilen ve/veya koçluk yapabilen bir sanatçı veya şovmen olan kişiler içindir.

Q-1 Vizesi

Q-1 Vizesine, Uluslararası Kültür Değişim Programına katılmak isteyenler başvurur. Bu özel vize kategorisi, bireyin kendi ülkesinin tarihini, kültürünü ve geleneklerini paylaşmasına olanak tanıyan eğitim ve istihdam içindir.

_________________O-1O-2P-1P-2 / P-3Q-1
KİMLER BAŞVURABİLİR Olağanüstü Yetenek veya Başarıya Sahip KişiO-1 eşliğinde
Yardımcı olmak için vize başvuru sahibi
Bireysel veya Takım Sporcusu veya Eğlence Grubu ÜyesiSanatçı veya Şovmen (Bireysel veya Grup)Uluslararası Kültürel Değişim Programına Katılımcı
İŞVEREN BELGESİ N/AN/AN/AN/AN/A
KALMA SÜRESİ 3 yıla kadar3 yıla kadar1 ila 5 Yıl1 Yıl15 Aya Kadar
YEŞİL KARTA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR Evet, Şartlar ve Koşullar UygulaEvet, Şartlar ve Koşullar Uygula Hayır Hayır Hayır
HER MALİ YILDA VİZE VERİLEN No Cap No Cap No Cap No Cap No Cap
SSN Evet Evet Hayır Hayır Hayır
YARARLANICI Eş ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocuklarEş ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocuklarEş ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocuklarEş ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocuklarHiçbiri
YARARLANICI VİZE KATEGORİSİ O-3O-3P-4P-4N/A
FAYDALANICI İSTİHDAM Hayır Hayır Hayır Hayır N/A
YARARLANICI ÇALIŞMA Evet Evet Evet Evet N/A