Aile Temelli ABD Yeşil Kartları 2023

Yakın Akraba (Sınırsız): ABD Vatandaşlarının aşağıdaki birinci derece akrabaları (IR’ler), her mali yılda verilen vize sayısında herhangi bir sınırlama olmadığı için bu kategoriden faydalanır:

 • IR-1: ABD Vatandaşının Eşi
 • IR-2: ABD Vatandaşının 21 Yaşından Küçük Evlenmemiş Çocuğu
 • IR-3: Bir ABD Vatandaşı Tarafından Yurt Dışında Evlat Edinilen Yetim
 • IR-4: Bir ABD vatandaşı Tarafından ABD’de Evlat Edinilecek Yetim
 • IR-5: En Az 21 Yaşında Olan Bir ABD Vatandaşının Ebeveyni
_______________IR-1 ______ IR-2IR-3IR-4IR-5
KİMLER BAŞVURABİLİRABD Vatandaşının Eşi ABD Vatandaşının 21 Yaşından Küçük Evlenmemiş ÇocuğuBir ABD Vatandaşı Tarafından Yurt Dışında Evlat Edinilen Yetim
(21 Yaş Altı)
Bir ABD Vatandaşı Tarafından ABD’de Evlat Edinilecek YetimABD Vatandaşının Ebeveyni, ABD Vatandaşı
Başvuru Sahibi 21 Yaşından Büyük Olmalıdır
HER MALİ YILDA VİZE VERİLMESİSınırsız SınırsızSınırsızSınırsızSınırsız
ORTALAMA SÜRE 8-14 ay3-14 ay8-14 ay8-14 ay8-14 ay
İSTİHDAM / EĞİTİMEvet Evet Evet Evet Evet
SÜRÜCÜ EHLİYETİ Evet Evet Evet Evet Evet
SSN Evet Evet Evet Evet Evet

Uzak Aile Üyeleri (Sınırlı): Bu kategorideki vizeler her mali yıl başına sınırlıdır. Bu sınıflandırma için genellikle 4 “Tercih Kategorisi” vardır:

 • Aile İlk Tercihi (F1): ABD vatandaşlarının evlenmemiş oğulları ve kızları ile varsa reşit olmayan çocukları. (Vize Sayısı: 23,400)
 • Aile İkinci Tercihi (F2): Eşler, küçük çocuklar ve evlenmemiş erkek ve kız çocukları (21 yaş ve üzeri) LPR’ler. (Vize Sayısı: 114,200)
 • Aile Üçüncü Tercihi (F3): ABD vatandaşlarının evli oğulları ve kızları ile eşleri ve küçük çocukları. (Vize Sayısı: 23,400)
 • Aile Dördüncü Tercihi (F4): ABD vatandaşlarının en az 21 yaşında olmaları kaydıyla, ABD vatandaşlarının erkek ve kız kardeşleri ile eşleri ve küçük çocukları. (Vize Sayısı: 65,000)
_______________ (F1)(F2-A)(F2-B)(F3)(F4)
KİMLER BAŞVURABİLİR ABD vatandaşlarının evlenmemiş oğulları ve kızları ve varsa reşit olmayan çocuklarıEşler, reşit olmayan çocuklar ve evlenmemiş erkek ve kız çocukları (21 yaş ve üzeri)Evlenmemiş yetişkin oğulları ve kızları (21 yaşında veya daha büyük)ABD vatandaşlarının evli oğulları ve kızları ile eşleri ve küçük çocuklarıABD vatandaşlarının erkek ve kız kardeşleri, eşleri ve küçük çocukları, dilekçe sahibi 21 yaşından büyük olmalıdır
HER MALİ YILDA VİZE VERİLMESİ 23,40079,94034,26023,40065,000
ORTALAMA SÜRE8 ay24 ay7 ay1 to 10 ay13 ay
İSTİHDAM / EĞİTİM Evet Evet Evet Evet Evet
SÜRÜCÜ EHLİYETİ Evet Evet Evet Evet Evet
SSN Evet Evet Evet Evet Evet

Bu kategorilerden herhangi biri için başvuru süreci çok benzerdir fakat bekleme süreleri oldukça farklıdır ve yararlanıcının hangi kategoriye (ve hangi uyruğuna) uygun olduğuna göre belirlenir.

Bu nedenle, Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmanızı planlarken deneyimli bir Göçmenlik Avukatı ile seçeneklerin dikkatli bir şekilde analizi çok önemlidir. Doğru planlama şunları engelleyebilir:

 1. Başvurunuzun reddi
 2. Başvuru sürecinizde önemli gecikmeler
 3. Dosyalama ücretlerinizin kaybı (eğer başvurunuz reddedilmişse)
 4. Başvurunuzu yeniden dosyalama zorunluluğu (geri ödeme)
 5. Çocuklarınızın yaşlanması (varsa)
 6. Amerika Birleşik Devletleri’ne girişinizin yasaklanması

 NOT:  Bu web sitesinin içeriği değişebilir ve hiçbir koşulda yasal tavsiye olarak yorumlanmamalıdır; Bu web sitesindeki bilgiler, çalışma kapsamında çok genel bir görünüm sağlamayı amaçlamaktadır. Herhangi bir ABD Vizesi almayı düşünüyorsanız, herhangi bir düzenleme yapmadan önce lütfen bir ABD Göçmenlik Avukatına danışın.

En Son Aile Onaylarımız

Do I qulaify for Family Visa?