Categories
news

İsteğe Bağlı Uygulamalı Eğitim ve STEM

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iş fırsatlarını takip etmek için İstihdam Yetki Belgesi (EAD) almak şarttır. Ancak öğrenci vizeniz varsa EAD almanın yolları biraz sınırlıdır. Önemli yollardan biri İsteğe Bağlı Pratik Eğitim veya OPT’dir.

OPT, doğrudan çalışma alanınızla uyumlu olan geçici istihdam izni sunar. Esas olarak ana dalınız için iş başında eğitim görevi görür. F-1 vizesi sahibi olarak ana alanınızda 12 aya kadar çalışma iznine hak kazanabilirsiniz.

İşin heyecan verici kısmı, eğer belirli STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarında eğitim alıyorsanız, belirli koşullar altında 24 aylık uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu, OPT isteyen STEM F-1 vizesi sahiplerinin potansiyel olarak 3 yıla kadar dikkate değer bir çalışma izni alabilecekleri anlamına gelir!

Ayrıca USCIS yakın zamanda STEM OPT isteyen F-1 öğrencileri için premium işlemeyi başlatarak bu başvuruların işlem süresini yalnızca 30 güne indirdi. Ancak şunu belirtmekte yarar var

CIS Ombudsman’ının 15 Ağustos’ta yakın zamanda yaptığı bir iletişimde açıklığa kavuşturduğu gibi, gerçek EAD kartının alınması onay bildiriminizden sonra iki ila üç hafta daha sürebilir. Bu 30 günlük işlem süresine, kartın oluşturulup size postalanması için gereken sürenin dahil olmadığını bilmeniz önemlidir. Şans eseri, I-765’inizi verdiyseniz ve onay bildiriminizin üzerinden iki veya üç hafta geçmesine rağmen EAD’nizi almadıysanız, bir göçmenlik uzmanından tavsiye almanız önerilir.

Web Sitesi Sorumluluk Reddi

Bu web sitesinde sunulan bilgiler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki tavsiye olarak kabul edilmemelidir ve bu web sitesini görüntülemek veya bu site aracılığıyla Lawmaks ile iletişime geçmek bir avukat-müvekkil ilişkisi kurmaz.

Doğru ve güncel bilgileri korumaya çalışsak da içeriğin eksiksizliği, doğruluğu, güvenilirliği veya uygunluğu konusunda hiçbir beyanda bulunmuyor veya garanti vermiyoruz. Bu web sitesinde bulunan bilgilere güvenmeniz sizin sorumluluğunuzdadır.

Lawmaks, bu sitenin içeriğine dayanarak yapılan veya yapılmayan her türlü eyleme ilişkin yasaların izin verdiği ölçüde hiçbir sorumluluk kabul etmez. Hiçbir durumda [Hukuk Büronuzun Adı] bu web sitesinin kullanımından kaynaklanan dolaylı veya sonuç olarak ortaya çıkan kayıp veya hasarlar da dahil olmak üzere herhangi bir kayıp veya hasardan sorumlu olmayacaktır.

Bu web sitesi kontrolümüz altında olmayan diğer web sitelerine bağlantılar içerebilir. Harici sitelerin içeriğini onaylamıyoruz ve bunların sorumluluğunu kabul etmiyoruz. Kişiselleştirilmiş hukuki tavsiye için bir avukata danışınız.