Categories
news

L-1 ve E-2 Vizeleri Temelleri

Belki işletmenizi ABD pazarına genişletmek istiyorsunuz veya belki de halihazırda farklı kıtalarda bulunan şirketleriniz arasında emeğinizi paylaşmanız gerekiyor. Her iki durumda da sizin veya çalışanlarınızın vizeye ihtiyacı olacaktır ve L-1 veya E-2 Göçmen Olmayan vizeleri tam da aradığınız şey olabilir. Konuya girmeden önce, bu vizelerin göçmen olmayan vizeler olarak doğrudan yeşil kart yolunu açmadıklarını, ancak sınırlı koşullar altında EB-1C vize kategorisini kullanarak L-1A veya E-2’yi yeşil kartla değiştirmenin mümkün olabileceğini lütfen unutmayın (bu karmaşık süreçle ilgili diğer yazılarımıza bakın).

L-1 Göçmen Olmayan İşçi Vizesi, bir şirketin ABD’deki bir yan kuruluşuna, şubesine veya yabancı bir şirketin yan kuruluşuna uzman, yönetici veya idari personel göndermesine izin verir. İşveren olarak, çalışanınızın Amerika Birleşik Devletleri’nde sınırlı bir süre kalması için dilekçe verebilirsiniz (L-1A Vizesi için maksimum 7 yıl; L-1B için maksimum 5 yıl vardır).

E-2 göçmen olmayan yatırımcı vizesidir. Bir ABD şirketi kurmak veya yatırım yapmak istiyorsanız E-2 Vizesine başvurabilirsiniz ve L-1’den farklı olarak, bu vize kategorisi zaten yurtdışında başka bir ticari kuruluşa sahip olmanızı gerektirmez.

Bir E-2 için ilk önemli gereklilik, bir E-2 anlaşma ülkesinden gelmeniz gerektiğidir (travel.state.gov’de antlaşma ülkelerinin bir listesini bulabilirsiniz). Şirketin yönetiminde aktif bir rol oynamalı ve E-2 statünüz sona erdiğinde ayrılmayı düşünmelisiniz. (L-1’den farklı olarak, E-2 vizesi 2 yıllık artışlarla süresiz olarak uzatılabilir).

Bu nedenle, hem L-1 hem de E-2 vizeleri son derece yararlı girişimcilik araçları olabilir. Anlaşılmaları zor olabilir, bu nedenle olası sorunlardan kaçınmak için bu vizelerde uzmanlığa sahip bir göçmenlik avukatıyla konuşmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Lütfen Dikkat!

Sitemizin bu içeriği sadece eğitim amaçlı olup, hukuki tavsiye veya avukat-müvekkil ilişkisi oluşturma niteliği taşımaz.

Resmi bir görüşmeden sonra (yani, imzalı sözleşme).