L-1 Vizesi Şirket İçi Transfer Vizesi

İçindekiler

– L-1 Vizesi Nedir?
L-1 Vizesi İçin Uygun Muyum?
– L-1 Amaçları İçin Kimler Yönetici Olarak Kabul Edilir?
– L-1A Vizesi İçin Kimler Yönetici Olarak Kabul Edilir?
– Hangi Çalışanlar “Uzman Bilgi” Kategorisi Altında Kalifiye Olacak?
– L-1 Statüsü İçin Başvuru Süreci Nedir?
– Onaylanmış Bir L-1 Dilekçesinden Sonra Hangi Vize Atamasını Bekliyorum?
 Avukatlarımız
– Neden Lawmaks?
– L-1 Programı Avantajları
– L-1 Benim İçin Mi?
– L-1 Karşılaştırma Tablosu
– L-1 FAQ
– En Son L-1 Onaylarımız


L-1 Vizesi Nedir?

L-1 Vizesi, uluslararası bir şirketin (yabancı şirket) yöneticilerinin, müdürlerinin veya uzmanlık bilgisine sahip çalışanlarının, bu şirkete bağlı yan kuruluşu veya şubesi olarak kabul edilen Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir ofise transfer olmasına izin veren göçmen olmayan bir vizedir.

Ayrıca, L-1 Vize kategorisinde, transfer edilecek kişinin son üç yıl içinde en az kesintisiz bir yıl boyunca ilgili uluslararası şirkette çalışmış olması gerekmektedir.

ABD kuruluşu, yabancı şirketle önceden ilişkisi olan mevcut bir şirket (yani, yabancı şirketin “ana şirketi”) olabileceği gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde “yeni bir ofis” de olabilir.

Yeni bir ofis oluşturuyorsanız, ABD’deki avukatınızın ABD kuruluşunu uygun şekilde yapılandırması ve yabancı şirket ile ABD kuruluşu arasındaki ilişkiyi önceden belirlemesi kritik önem taşır. Yabancı varlığınızın mevcut yapısına ve hem yabancı hem de ABD kuruluşlarındaki sahiplik yüzdelerine bağlı olarak, ABD’deki avukatınız ABD ofislerinin yabancı şirketin bir iştiraki, yan kuruluşu veya şubesi olarak değerlendirilip değerlendirilmediğini belirleyecektir.


L-1 Vizesi İçin Uygun Muyum?

3 dakikalık L-1 anketimizi doldurun, potansiyel L-1 durumunuzu değerlendirelim.


Site Icon

Kimler L-1 Vizesi İçin Yönetici Olarak Kabul Edilir?

Yönetici, öncelikle:

 • Şirketin günlük faaliyetlerini gerçekleştirmez, bunun yerine kuruluşla ilgili önemli kararlarda kuruluştaki diğer yöneticileri yönlendirir.
 • Bir yönetici, kuruluşun politikalarını ve hedeflerini belirler.
 • Yöneticiler, kuruluşun hangi yöne gideceği konusunda takdir yetkisine sahiptir ve bir kuruluşun karar verme sürecinde geniş bir insiyatif sahibidir. Yöneticiler genellikle yurtdışındaki kuruluşun yönetim kurulu üyeleri, sahipleri ve/veya üst düzey yöneticileridir.

Kimler L-1A Vizesi İçin Yönetici Olarak Kabul Edilir?

 • L-1 vizesine uygun bir “yönetici”, yabancı kuruluşun, departmanının veya alt bölümünün (daha büyük bir kuruluşta) günlük işlevleri üzerinde takdir yetkisine sahiptir.
 • Diğer profesyonel çalışanların / denetçilerin çalışmalarını doğrudan denetler ve izler. Bir yöneticinin yabancı şirkette önemli bir işlevi olduğu kabul edilir.
 • Bir yönetici genellikle diğer çalışanları işe alma veya işten çıkarma yetkisine sahiptir ve terfiler veya izin verilmesi gibi temel iş konularında kararlar alır.
 • L-1 vizesi için, bir “yönetici”nin diğer çalışanları denetlemek yerine temel bir işlevi yönetmesi kritik öneme sahiptir. Bir kişinin “yönetici” kategorisinde kalifiye olabilmesi için, söz konusu başvuru sahibinin yabancı kuruluşun üst kademesinde görev almış olması gerekir.
 • Bir “yönetici”, zamanının çoğunu yönetim veya yürütme görevlerini yerine getirmek için harcayan ve fiili hizmet gerçekleştirmeyen bir kişidir. Üst düzey süpervizör ise profesyonelleri denetler.

Hangi Çalışanlar “Uzman Bilgi” Kategorisi Altında Kalifiye Olacak?

Bir çalışan, aşağıdaki durumlarda kuruluş hakkında “uzmanlık bilgisine” sahip olarak kabul edilir:

 • Yabancı şirketin özel teknikleri, süreçleri veya prosedürleriyle ilgili olarak diğer çalışanlardan daha üstün bilgi veya uzmanlığa sahipse
 • Uzman veya ileri düzeydeki bilgisi, dikkate ise ve o sektörde bulunan diğer kişilerden farklı bir bilgisi varsa. (Bu da onları ABD’deki varlığı için “gerekli” kılar.)
 • “Uzmanlık bilgisi” olan başvuru sahibinin benzersiz veya özel bilgiye sahip olması gerekmez; bu tür benzersiz veya tescilli bilgiye sahip olmak bir avantaj olsa da, bu kategorideki çoğu başvuru sahibinin yabancı şirketin çalışma ve prosedürleri hakkında ileri düzeyde bir anlayışa ve bilgiye sahip olması yeterlidir.

L-1 Statüsü İçin Başvuru Süreci Nasıldır?

ABD Kurumu (yani “işveren”), tüm destekleyici belgelerle birlikte I-129 Dilekçesini ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerine (USCIS) devralan adına vermelidir. (yani, yukarda açıklandığı gibi yönetici, müdür veya uzmanlaşmış bilgiye sahip bir çalışan).

USCIS’ten onay aldıktan sonra, Amerika Birleşik Devletleri dışındaysanız, L-1 Vizenizin görüşmesi ve vize süreci için şirketimiz tarafından davanız üzerinde yargı yetkisine sahip ABD Konsolosluğuna gönderilirsiniz. Halihazırda ABD’de bulunuyorsanız, yine şirketimiz tarafından sizin için L-1 kategorisine “statü değişikliği” talep edilir. Bazı büyük işverenler bir Genel L-1 dilekçesi alabilir.

Size bir “Genel” statüsü verilirse, bu, şirketinizin USCIS’e birden fazla başvuruda bulunmak zorunda kalmadan birden fazla yöneticiyi, müdürü ve uzmanı ABD’ye transfer etmeye hak kazandırır. Bir “Genel L-1” dilekçesi, USCIS sürecini atlar ve çalışanların, yurtdışındaki belirlenmiş ABD görevlerinden doğrudan bir ABD büyükelçiliğine veya konsolosluğuna başvurmalarını sağlar. Genel olarak, bir “Genel” dilekçe altında verilen L vizeleri, daha az incelemeye tabi olur ve daha hızlı bir şekilde verilir.


Onaylanmış Bir L-1 Dilekçesinden Sonra Hangi Vize Atamasını bekliyorum?

Vize sahibinin yaptığı işin türüne bağlı olarak iki çeşit L1 Vizesi vardır:

1. L-1A Vizesi
L-1A Vizeleri, USCIS tarafından özel olarak tanımlanan kriterleri karşılayan müdürler ve yöneticiler için belirlenmiştir.

2. L-1B Vizesi
L1B Vizesi olanlar uzmanlık bilgisi gerektiren işler yapan kişiler içindir.


Avukatlarımız

Avukatlarımız, birçok yabancı uyruklu kişinin şartlı oturma izni almak ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı oturma izni almak için EB-5 yatırımcı programında başarılı bir şekilde yardımcı olmuştur. Sunduğumuz yasal hizmetler, yatırımcıların her dönüm noktasına ulaşmasına yardımcı olur.

babak-hodjat-eb5-visa-1
Babak Hojjat J.D.

Babak Hojjat, J.D. Marjan Kasra, LLC’nin Hukuk Bürolarında dünya çapında Direktörüdür. Bay Hojjat, Yatırım Vizesi Kategorisinde uzmanlaşmıştır. Alanında lider ve ekibimizin “başarılı” bir üyesi olduğunu çalışmalarıyla kanıtlamıştır. Hukuk büromuzun pazarlama ekibine stratejik yönlendirme ve gözetim sağlamaktadır.

Dubai, UAE
Office: +971 4 518 2500
WhatsApp: +971 50 732 0905
babak@lawmaks.com

marjan-kasra-eb-5-investor-visa-1
Marjan Kasra, Esq.

Marjan Kasra, Esquire, Marjan Kasra, LLC’nin Hukuk Bürolarının kurucusu ve Yönetici Avukatıdır. Avukat Kasra, dünya çapındaki ABD Konsolosluk görevlerinde bulunan müvekkillerine hukuk danışmanlığı sağlamaktadır. EB-5 ve E-2 Vizeleri ile ilgili oldukları için Orta Doğu’ya özgü konularda kapsamlı deneyime sahiptir.

New York
Office: +1 212 500 0905
WhatsApp: +1 203 400 7060
marjan@lawmaks.com


Neden Lawmaks?

Geleneksel ABD hukuk firmalarının aksine, Lawmaks’ın Ortadoğu, Kuzey Amerika ve dünyanın her yerindeki L-1 vizesi hakkında müvekkillerine yardımcı olmak için ABD’de, BAE’de ve İstanbul’da ofisleri ve Ukrayna’da ortağı vardır.


L-1 Programı Avantajları

 • L-1 Vizesi, bu vizeye sahip olan belirli yöneticilerin ve şirket sahiplerinin vize aldıktan hemen sonra (girişten 1-2 yıl sonra) ABD Yeşil Kartına (farklı Göçmen kategorisi altında) başvurmalarına olanak tanır.
 • L-1 vizesi sahiplerinin eşleri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler L-2 Vizesi almaya hak kazanırlar (L-2 Vizesi, nitelikli L-1 Vizesi sahiplerinin eşlerinin ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocuklarının ABD’ye girmesine izin verir). L-2 Vizesi ile birlikte vize sahiplerinin, kaldıkları süre boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmasına veya eğitim görmesine izin verilir.
 • L-1 Vize kalifiye olmak için belli dereceye ihtiyacınız olmadığına dair bir avantaj oluşturur.
 • Tam zamanlı çalışma gerekli olmasına rağmen, bireyin tüm zamanını ABD’de geçirmesine gerek yoktur. Vize sahibi hem ABD’de hem de yabancı şubede çalışma esnekliğine sahiptir.
 • L-1 Vizesi, yurtdışındaki mevcut şirketlerin sahipleri, müdürleri ve üst düzey yöneticileri için çok idealdir. L-1 Vizesi, vize sahibine, eşine ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocuklarına Yeşil Kart sahibi olma imkanı sağlar.
 • Büyük bir şirket, ilk L-1 Vizesi oluşturulduğunda, çalışanlarının serbestçe seyahat etmeleri için kolaylıkla L-1 Vizesi alabilir.
 • Minimum yatırım tutarı gerekli değildir, iş planı mantıklı olmalıdır ve yatırım tutarı büyük ölçüde işin türüne bağlıdır.
 • L-1 Vizesi düzgün yapılandırılmışsa, potansiyel olarak birden fazla yönetici kişiye, eşlerine ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocuklarına Yeşil Kart sağlayabilir.
 • Ülke kısıtlaması yoktur. (Birkaç ülke hariç)

L-1 Kimler İçindir?

 • Daha fazla üretkenlik ve büyüme için ABD pazarlarına açılma arayışındaki hali hazırda ABD dışında şirketi bulunan işletme sahipleri.
 • Daha fazla iş fırsatı ve araç arayan mevcut işletme sahipleri.
 • Daha yüksek yaşam ve iş standartları arayan kişiler.
 • Ülkeleri ABD ile Anlaşma Ticaret Anlaşmasına sahip olmayan vatandaşlar için idealdir ve onlara E-1/E-2 seçeneği sunar.
 • Daha fazla fırsat arayan iş konusunda bilgili girişimciler için idealdir.
 • Mevcut ikamet ettikleri ülkede kendilerine uzun vadeli Vatandaşlık seçenekleri sunmayan gurbetçiler.
 • ABD Vatandaşı olmak isteyen kişiler (Yöneticiler ve Direktörler, EB-1C kapsamında 1 yıllık girişten sonra LPR’ye hak kazanabilir, ancak önce ABD avukatına danışmalıdır).
 • Çocukları için daha iyi bir gelecek arayan ebeveynler. Çocuklarının gelişebileceği daha iyi okullar ve üniversiteler arayanlar.

L-1 vs EB-5 & E-2 Vizesi

ABD’deki Yatırım seçeneklerinin yan yana karşılaştırması

 E-2L-1EB-5 (Bölge Merkezi)EB-5 (Direk)
Yatırım Tutarı (USD)Asgari tutar yok.
Herhangi bir miktar
satın almak veya bir iş kurmak için yeterli
Asgari tutar yok. Herhangi bir miktar
satın almak veya bir iş kurmak için yeterli
$800,000 TEA* bölgesinde
$1.05 milyon TEA bölgesinde dışında
$800,000 TEA* bölgesinde
$1.058
milyon TEA bölgesinde dışında
Yetenek Yönetimine
Yatırım
EvetEvetEvetEvet
Ödünç Alınan Yatırım (Kredi)Evet (belirli kurallar geçerlidir)Evet (belirli kurallar geçerlidir)Evet (belirli kurallar geçerlidir)Evet (belirli kurallar geçerlidir)
Yatırım LokasyonuHerhangiHerhangiTEA (Hedeflenen İstihdam Alanları) yada TEA bölgesinde dışında TEA (Hedeflenen İstihdam Alanları) yada TEA bölgesinde dışında
İş Yaratma GereksinimleriGerekli değil. Ancak,
yatırımcı
İş Planını yakından takip etmelidir.
Evet. Yatırımcı
İş Planını yakından takip etmeli
10 direkt veya dolaylı iş10 direkt iş (direkt işler yapmak daha zor
Yatırımcının RolüYatırımcının bir yönetici işe alma seçeneği vardır.
Aksi takdirde kendisini günlük operasyonlara dahil etmelidir.
Yönetmek/ Yönetici/ Ana çalışanAktif rol şartı yok Yatırımcının bir yönetici işe alma seçeneği vardır.
Aksi takdirde kendisini günlük operasyonlara dahil etmelidir.
Mevcut Bir Şirketi Satın Alma Seçeneği Evet Evet N/AEvet, 10 tam zamanlı iş eklemelisiniz
Yatırımcının Gerekli Yurtdışı İstihdamı E-2 ile benzer işlere sahip olmak tercih sebebiEvet, son 3 yılın 1 yılıHayırYöneticilik deneyimine sahip olmayı tercih eden (bir yönetici işe alma seçeneği)
Ülke (Pasaporta Özel)Evet. Bir Anlaşma Ülkesinden olmalıHerhangi biri (eğer yabancı işletme ise İran gibi bazı ülkelerde kısıtlamalar var)Tüm ülkeler uygunTüm ülkeler uygun
Amerika Birleşik Devletleri Dışında Şirket Sahibi Olmak Gerekliliği HayırEvetHayırHayır
Zaman Çizelgesi**Genellikle 2-4 ay4-6 ay.
Hızlandırılmış, 15 iş
gün müsait
Ortalama. 2 yıl
Uyruğa Özel
Ortalama. 2 yıl
Uyruğa Özel
ABD Yeşil Kartı (LPR)Eğer yatırım büyürse EB-5’e dönüşebilir.
EB-1C kapsamında da uygun olabilir (ABD avukatına danışın)
Yöneticiler ve Direktörler
LPR’ye hak kazanabilir
EB-1C kapsamında 1 yıllık girişten sonra (ABD avukatına danışın)
Evet, girişteEvet, girişte
Hızlı SüreçEvet, ABD’de durum değişirse;
Hayır, yurt dışından başvuruyorsanız

Evet (isteğe bağlı), USCIS onayı için, ardından düzenli Konsolosluk işlemleri (eğer yurt dışındaysa); ABD içinde durum değişiyorsa, hızlandırılmış (15 gün) bir seçenekti
Hayır Hayır
İlk Vize Verilmesi2 yıl (çoğu vatandaş)
L-1 tipine bağlıdır (ABD’li avukata danışın)
2 yıllık şartlı LPR ile başlar2 yıllık şartlı LPR ile başlar
Maksimum Süreİşletme devam ettiği sürece yenilenebilir.
21 yaşından büyük çocuklar yenileme için uygun değildir
5-7 yıl (ABD avukatına danışın).
21 yaşından büyük çocuklar yenileme için uygun değildir
Kalıcı, onaylandıktan sonra I-829Kalıcı, onaylandıktan sonra I-829
Kimler Yatırımcının Ailesi Olarak Kabul Edilir? (Hak Sahibi Aile Üyeleri)Eş ve 21 Yaşından Küçük ve Evlenmemiş Çocuklar Eş ve 21 Yaşından Küçük ve Evlenmemiş Çocuklar Eş ve 21 Yaşından Küçük ve Evlenmemiş Çocuklar Eş ve 21 Yaşından Küçük ve Evlenmemiş Çocuklar
Hak Sahibi Aile Üyeleri Çalışabilir mi?Evet Evet Evet Evet
Hak Sahibi Aile Üyeleri Okula/Üniversiteye Gidebilir Mi? Evet Evet Evet Evet
Yatırımcı İçin İstihdamBaşlangıçta hemenBaşlangıçta hemenBaşlangıçta hemenBaşlangıçta hemen
*TEA: Hedeflenen İstihdam Alanı, “kırsal alan” veya ulusal ortalama oranın en az %150’si
oranında işsizlik yaşayan bir alanı ifade eder; TEA bölgeleri USCIS tarafından belirlenir, (22 Kasım 2019’dan itibaren)

**Makbuz tarihlerinden itibaren ortalama işlem süresi. Daha fazla bildirimde bulunulmaksızın değiştirilebilir.

NOTContent of this website is subject to change, and should not, under any circumstances, be construed as legal advice; information on this website is meant to provide a very general outlook in the scope of work.  If considering any type of U.S. Visa, please consult a U.S. Immigration Attorney prior to making any arrangements.

L-1 Vizesi FAQ

 1. Kimler L-1 Yatırım Vizesine başvurabilir?
 2. L-1 Vizesi ne kadar süreyle geçerlidir?
 3. L-1 Göçmen Vizesi midir?
 4. En az sermaye yatırım tutarı nedir?
 5. Yatırım miktarı sürecin hızını etkiler mi?
 6. L-1 Vize sürecini hızlandırmak mümkün müdür?
 7. Yatırım tutarı dışında başka masraf ve masraflar var mı?
 8. L-1 Vize başvurumun başarılı olması için ne tür bir şirkette çalışmalıyım?
 9. L-1 Vize sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişilere hangi Vize statüsü verilir?
 10. L-1 Vizesi bana Green Card/Daimi ikamet izni verebilir mi?
 11. Bir İş Planına ihtiyacım var mı?
 12. İlk adımım nedir?
 13. Vergi yükümlülüğü nedir?

1-Kimler L-1 Yatırım Vizesine başvurabilir?

Planladıkları (yeni veya mevcut) ABD şirketi ile ortak mülkiyete sahip ABD dışındaki bir şirket tarafından son üç yıl içinde bir yıl boyunca sürekli istihdam edilen işletme sahipleri, uzmanlık bilgisine sahip kişiler de dahil olmak üzere müdür veya üst düzey yönetici olarak çalışanlar
Dizine Geri Dön

2-L-1 Vizesi ne kadar süreyle geçerlidir?

L-1 Vizesi genellikle 7 yıla kadar geçerlidir (kimlik bilgilerinize bağlıdır). Ancak, bu kategorideki çalışanlara başlangıçta 3 yıla kadar L-1 Vizesi verilecektir.
Dizine Geri Dön

3-L-1 Göçmen Vizesi midir?

L-1 göçmen olmayan “çifte amaçlı” Vizedir.
Dizine Geri Dön

4-En az sermaye yatırım tutarı nedir?

L-1 Vizesinin işletme sermayesi için bir minimum sınırı yoktur. Yatırım tutarı, her işletmenin büyüklüğüne ve niteliğine bağlı olarak büyük ölçüde değişir.
Dizine Geri Dön

5-Yatırım miktarı sürecin hızını etkiler mi?

Hayır
Dizine Geri Dön

6-L-1 Vize sürecini hızlandırmak mümkün müdür?

Evet, bu da işlem sürenizi ortalama 15 güne kadar getirebilir.
Dizine Geri Dön

7-Yatırım tutarı dışında başka masraf ve masraflar var mı?

Evet
Dizine Geri Dön

8-L-1 Vize başvurumun başarılı olması için ne tür bir şirkette çalışmalıyım?

ABD şirketi ile yurtdışındaki şirket arasında mevcut ve uluslararası bir ilişki olduğu sürece, herhangi bir şirket çalışanı L-1 Vizesi almaya hak kazanır.
Dizine Geri Dön

9-L-1 Vize sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişilere hangi vize statüsü verilir?

L-1 sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler arasında bir eş ve 21 yaşın altındaki çocuklar bulunur. Bu bakmakla yükümlü olunan kişilere L-2 Vizesi verilir.
Dizine Geri Dön

10-L-1 Vizesi bana Green Card/Daimi ikamet izni verebilir mi?

Evet, bir göçmen Vize kategorisine statü değişikliği ile.
Dizine Geri Dön

11-Bir İş Planına ihtiyacım var mı?

Evet.
Dizine Geri Dön

12-İlk adımım nedir?

Avukatını seç.
Dizine Geri Dön

13-Vergi yükümlülü nedir?

Gelirinize göre yapılır. Lütfen bir Vergi Avukatına veya bir EBM’ye (Certified Public Accountant) danışın.
Dizine Geri Dön

En son L-1 onaylarımız

Son L-1 onaylarımız