Categories
news

USCIS Aile Bazlı Şartlı Daimi İkamet Politikasını Güncelliyor

1986 tarihli Göçmenlik Evlilik Dolandırıcılığı Değişiklikleri uyarınca, vatandaş olmayanlar, daimi ikamet statülerinin iki yıldan daha kısa bir süre önce başlayan bir evliliğe dayanması durumunda, iki yıl boyunca şartlı daimi ikamet statüsü elde etmektedir. Koşulların kaldırılması için, şartlı daimi ikamet statüsünün kazanılmasının iki yıllık yıldönümünden önceki 90 günlük süre içinde I-751 Formunu doldurmaları gerekmektedir.
Ancak USCIS, söz konusu aile temelli şartlı daimi ikamete ilişkin Politika Kılavuzunu 12 Aralık 2023 tarihinde güncelledi. Güncelleme, Form I-751 için başvuru gerekliliklerini ve darp veya aşırı zulüm nedeniyle feragat içeren davalarda dosyalama esasını değiştirmek için uygunluk kriterlerini açıklığa kavuşturuyor. Ayrıca, I-751 Formunu doldurmadıkları için şartlı daimi ikamet statüsü sona eren vatandaş olmayan kişilerin de statülerini yeni bir esasa göre ayarlanmasına uygun olabilecekleri belirtiliyor.
Aile temelli şartlı daimi ikamet sürecinde ilerleyen bireyler için bu politika güncellemelerinden haberdar olmak çok önemlidir. Kişiselleştirilmiş rehberlik ve destek almak üzere deneyimli göçmenlik avukatlarımıza danışmak için ofislerimizle iletişime geçiniz.